VIN # 1G1YY12S145105132
Warranty Warranty Available
City MPG
19
Hwy MPG
28
Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition.
Vehicle Overview
Financing Information
Payment Calculator
Estimated Monthly Payment:
Warranty Information
This Vehicle is Being Sold "As-Is." Extended Warranty Available. Contact seller for details.
Contact Us at 847-848-1850
MGM Classic Cars
150 S. Church St
Addison, IL 60101
View Map & Get Directions
Call Us About This Vehicle: 847-848-1850
Monday: 8 a.m. - 8 p.m.
Tuesday: 8 a.m. - 8 p.m.
Wednesday: 8 a.m. - 8 p.m.
Thursday: 8 a.m. - 8 p.m.
Friday: 8 a.m. - 8 p.m.
Saturday: 8 a.m. - 8 p.m.
Sunday: Closed
Options & Features
Ext / Int Color
  • Yellow with Black Interior
Luxury Features
  • Air Conditioning
  • Climate Control System
  • Cruise Control
  • Heads Up Display
  • Heated Mirrors
  • Leather Steering Wheel
  • Multi-Zone Electronic Climate Control System
Power Equipment
  • Power Driver's Seat
  • Power Mirrors
  • Power Windows
Safety Features
  • Driver's Air Bag
  • Intermittent Wipers
  • Keyless Entry
  • Passenger Air Bag
  • Rear Defogger
  • Roll Stability Control
  • Security System
Interior
  • Carpeted Floor Mats
  • Center Console
  • Clock
  • Cup Holders
  • Vanity Mirrors
Audio / Video
  • AM/FM
  • CD Player
  • Factory System
  • Premium Sound
Features & Specifications *
MECHANICAL
  • Engine, 5.7L LS6 V8 SFI (405 HP [302.1 kW] @ 6000 rpm, 400 lb.-ft. [540.0 N-m] @ 4800 rpm)
  • Transmission, 6-speed manual, Z06-specific
  • Axle, 3.42 ratio, limited slip
  • Rear wheel drive
  • Active handling, improves traction and enhances vehicle stability
  • Traction control, all-speed
  • Engine access, rear opening hood, includes underhood lamp
  • Suspension, 4-wheel independent, includes transverse fiberglass leaf springs
  • Tires, front P265/40ZR17, non-EMT
  • Tires, rear, P295/35ZR18, non-EMT
  • Wheels, Z06-specific, 5-spoke, aluminum 17" x 9.5" (43.2 cm x 24.1 cm), front and 18" x 10.5" (45.7 cm x 26.7 cm), rear